
Minęła 141 rocznica rozpoczęcia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, na Warmii, który stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, trwającymi od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.
Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska
i dwunastoletnia Barbara Samulowska.
Matka Boża przemówiła do nich po polsku, wzywając do modlitwy, do codziennego odmawiania różańca, do walki ze słabościami i wadami zniewalającymi naród. Objawienia były wydarzeniem, które wpisało się niezwykle mocno w proces odrodzenia duchowego i moralnego Polaków.
Społeczeństwo we wszystkich ówczesnych zaborach przyjęło objawienia gietrzwałdzkie z entuzjazmem. Powszechnie uznano je za wyraz opieki Matki Najświętszej nad naszym narodem.
11 września 1977 odbyły się, poprzedzone IV Ogólnopolskim Kongresem Mariologicznym, uroczystości 100-lecia objawień Matki Bożej, którym przewodniczył Ks. Karol Kardynał Wojtyła, metropolita krakowski. W tym dniu Ks. Biskup Józef Drzazga, biskup warmiński, uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
24 czerwca 2002 roku papież Jan Paweł II przesłał list z okazji 125 rocznicy objawień Matki Bożej, w duchu pielgrzymując do sanktuarium gietrzwałdzkiego, by dziękować Maryi za Jej obecność i matczyną opiekę.
W obecnym roku, przeżywanym w naszej Ojczyźnie w kontekście obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości warto o Tych objawieniach przypomnieć.